O kuchni śródziemnomorskiej słów kilka…

Restauracja Prowincja- dania

Kuchnia śródziemnomorska łączy tradycje kulinarne z obszaru Morza Śródziemnego. Mimo iż jest to region dość zróżnicowany, wytworzył jeden styl kulinarny, który pokochało wiele narodów z całego świata. Pomijając kilka narodowych czy regionalnych różnic, kuchnia z tego rejonu wyróżnia się szeregiem cech wspólnych, na które wpływ miały czynniki takie jak: południowy charakter, klimat, wzajemne wpływy historyczne oraz wymiana handlowa.

Typowymi składnikami kuchni śródziemnomorskiej są ryby i owoce morza, różnorodne warzywa i owoce, a także oliwa z oliwek. Kuchnia południowoeuropejska nie jest kuchnią wegetariańską, jednak mięso pełni w niej funkcję raczej drugorzędną. Jeśli pojawia się na talerzach, to najczęściej w formie zgrillowanej. Warto także podkreślić, że kuchnia włoska, czy grecka, nie mogą obejść się bez wina. Ten ważny trunek z południa wykorzystywany jest zarówno jako składnik wielu potraw, jak i napój towarzyszący posiłkom.

O pizzy słów kilka…

Pizza to potrawa śródziemnomorska pochodząca z kuchni włoskiej, która zawojowała branżę kulinarną na całym świecie. W wersji podstawowej pizza włoska była cienkim plackiem wykonanym z ciasta makaronowego. Dopiero później zaczęto przygotowywać ją z tzw. fociaccii, czyli ciasta drożdżowego, który smarowało się sosem pomidorowym i urozmaicało dowolnymi dodatkami- najczęściej czosnkiem, oliwkami, tartym serem mozarella i ziołami.

Od tego czasu pizza niewiele się zmieniła. Zmieniła się za to grupa osób ją spożywających. Początkowo pizza była jedynie jedzeniem biedaków, ponieważ jej przygotowanie nie było ani drogie, ani czasochłonne. Dziś pizzę uwielbiają wszyscy – niezależnie od płci, wieku, koloru skóry, czy też zasobu portfela.

O naszej pizzerii słów kilka…

“Prowincja” to restauracja z kuchnią śródziemnomorską, która znajduje się w zacisznej dzielnicy Warszawy, jaką jest Wawer. Na naszą pizzerię składa się lokal o prowansalskim charakterze oraz kameralny letni ogródek. W specjalnie przygotowanym przez naszych kucharzy menu znajdują się zarówno dania kuchni śródziemnomorskiej, jak i potrawy bliżej nam znane. W miłej atmosferze mogą Państwo skosztować u nas:

  • pyszne owoce morza – małże św. Jakuba, kalmary, krewetki,
  • wysokogatunkowe oliwy,
  • wyśmienite włoskie dodatki sprowadzonych od najlepszych dostawców z południa Europy,
  • potrawy z aromatycznymi ziołami,
  • leśne grzyby,
  • oryginalne fondue – gorący kociołek z prawdziwymi serami szwajcarskimi.

Zapraszamy serdecznie! “Prowincja” pizzeria w Wawrze.